Saç Ekimi Nedir?

Service Details

Saç Ekimi Nedir?

Saç ekim işlemi, hava şartlarının değişimi, alınan besin değerlerinin farklılıkları, yaşam koşullarının farklılık göstermesi ve kalıtımsal sebeplerden dolayı kadın ve erkeklerde görülen saç dökülmesi problemini kalıcı olarak ortadan kaldırır. Dünya üzerinde milyonlarca kişinin ortak sorunu olan saç dökülmesine müdahale edilmediği takdirde, saç kökleri kaybolarak bireyde kellik problemine sebep olmaktadır. Bu probleme kalıcı olduğu gibi; yüz güldüren, pratik, zamanı değerli kılan, ağrı hissettirmeyen saç ekim işlemi çözümleri bulunmaktadır.

Saç Ekimi Nedir?

Saç ekimi bireyde, donör bölgeden alınan güçlü kıl köküne ait greftlerin, saçın hiç bulunmadığı veya az bulunduğu alana transfer edilmesi işlemidir. 1930’lu senelerde Japon doktor Sasagawa, saç köklerinin nakledilmesi işlemini ortaya attı. Ancak gerçekleştirmediği bu düşüncesini, Amerikalı bir doktor saç transferi işlemlerini inceledikten sonra 1952 yılında saç ekimi transferini gerçekleştirdi. 1980 senesine kadar doğal sonuçları olmayan ekim yöntemleri kullanıldı. Teknolojinin gelişmesi ve yeni ekim materyallerinin ortaya çıkması ile birlikte, 1990 yıllarının başında doğal sonuçlara ulaştıran yöntemler keşfedildi. Günümüz modern yöntemlerinin gelişmesi ve başarılı estetik ekim operasyonun gerçekleştirilmesinin temelleri böylelikle atıldı.

Saç ekimi kimlere uygulanabilir? Günümüz dünyasında 50 yaş üzeri erkeklerin neredeyse yüzde 50’si saç dökülme sorunuyla karşılaşmaktadır. Dolayısıyla saç ekimi erkekler için en çok uygulanan kozmetik cerrahi olmaktadır.

Saç ekimi nasıl yapılıyor?
Uygulamada genellikle ense bölgesinden alınan saç kökleri, hedeflenmiş saçsız bölgeye uygulanmaktadır. Alınan bu saç köklerine greft adı verilmektedir. Seyrek olarak bazı durumlarda kişinin ensesinde ya da şakak bölgesinde yeterli yoğunlukta sağlıklı saç bulunmamaktadır. Bu gibi durumlarda kişinin kolları ya da göğüs duvarı gibi kıl içeren başka bölgelerinden de saç kökü alınabilmektedir. Uygulama, saç kaybının miktarına bağlı olarak bir kaç saatte gerçekleşmektedir. Saçsız alan çok büyük ise tedavinin tamamlanması için bir kaç seans gerekebilmektedir.

Genellikle müdahale sedasyonla lokal anestezi altında yapılmaktadır. Saç ekiminden sonra baş kısmına özel bir bandaj uygulanmaktadır. Kişi 1-2 saat sonra taburcu edilmektedir. Çok az görülse de ağrı durumlarına karşı ağrı kesiciler ile kontrol sağlanmaktadır. Genellikle 3 günlük ev istirahatı sonrası baş kapalı olacak şekilde iş hayatına dönülebilmektedir. İlk pansuman 5. gün yapılmaktadır.

Saç ekimi için uygun aday mıyım?

  • Fiziki gelişiminizi tamamladıysanız,
  • Saç ekimine engel fizyolojik hastalığınız bulunmuyorsa,
  • Başınızdaki donör sahada, yeterli sayıda ve uygun yapıda saç folikülü varsa,
  • Ekim yapılacak alanda saç kökü nakledilecek uygun boşluk oluşmuşsa saç ekimi için uygun adaysınız demektir.
  • Saç ekim operasyonu sadece erkek tipi saç dökülmelerde değil; çeşitli hastalıklar sonunda oluşabilecek lokal boşluklara, yara izi, yanık izi, ameliyat dikiş izine de başarı ile yapılmakladır.
  • Saç ekimi kadınlarda da başarı ile uygulanmaktadır. Özellikle kadınlarda oluşan saçsız alanın büyüklüğü göz önünde bulundurularak tıraşsız ekim de yapılmaktadır.
  • En kısa sürede doktorumuzla ön görüşme sağlayabilir ve saç analizi yaptırabilirsiniz.
  • Saç ekim sonrası dikkat etmeniz gerekenler doktorunuz tarafından size anlatılacaktır.

Bilgi Almak İçin Formu Doldurun Uzmanlarımız, sorununuzu en hızlı şekilde çözüme ulaştırmak için sizi bekliyor.