Diş Dolgu Tedavisi

Service Details

Diş Dolgu Tedavisi

"Restoratif diş hekimliği;" çürük bilimi, koruyucu diş hekimliği ve estetik ya da kozmetik diş hekimliği alanlarında çalışmalar sürdürmektedir. Diş sert dokularını ilgilendiren, bakteri kaynaklı ya da bakteri olmaksızın gelişen tüm rahatsızlıkların ya da mevcut estetik şikayetlerin teşhis, tedavi ve takibini gerçekleştirmekte olan uzmanlık dalıdır.

Amalgam Dolgu Nedir?

Amalgam dolgular insanlar arasında gri dolgu olarak bilinen dolgulardır. Amalgam dolgular özel metal bir alaşımdan ibarettir. İçeriğinde ise civa, gümüş, bakır gibi bazı çeşitli metaller mevcuttur.

Kompozit Dolgu Nedir?

Kompozit dolgu, halk arasında beyaz dolgu olarak bilinir. Kompozit dolgular diş renginde yapılan ve özel bir alaşımdan oluşan dolgulardır. Bu dolgu maddesi çeşitli maddelerin karışımı olan bir çeşit plastiktir. Fakat bu plastik diş ile uyum sağlayan ve dayanaklı olan bir plastiktir.

Diş sert dokularını ilgilendiren, bakteri kaynaklı ya da bakteri olmaksızın gelişilen tüm rahatsızlıkların ya da mevcut estetik şikayetlerin teşhis, tedavi ve takibini gerçekleştirmekte olan uzmanlık alanıdır.

Diş Dolgusu Neden ve Nasıl Yapılır?

Diş dolgusu, çürük dişlerin temizlenmesi için uygulanır. Çünkü çürük olan dişlerde çürüğe neden olan bakteriler çoğalıp, pulpaya kadar inebilmekte ve diğer dişlere de atlayabilir. Bu nedenle de çürük olan ölü diş noktaları dişin sağlam olan noktalarından arındırılmalıdır. Diş dolgusu kısaca şu şekilde yapılmaktadır;

 • Dolgu yapılacak olan dişler ve diş etleri lokal anestezi ile hissizleştirilir.

 • Dişler çürüklerden ve ölü noktalardan arındırılmak için oyulur ve tüm hastalıklı, çürük noktalar ortadan kaldırılır.

 • Sinir uçlarına kadar olan noktalarda da kontroller uygulanır ve gerekli temizleme işlemi yapılır.

 • Uygun kontroller de yapıldıktan sonra dişin oyuk olan kısmı kompozit ya da analgam dolgu ile doldurulur. Bu şekilde dolgu işlemi tamamlanmış olur.

 • Diş Dolgusunda Amalgam Doldu mu Yaptırılmalı Kompozit Dolgu mu?

  Bu sorunun cevabı doğal olarak size bağlıdır. Çünkü dişinize uygun olacak dolgu tipi doktor tarafından iletilecek olsa da tercih hastaya bırakılmıştır. Her iki dolgu tipinin de kendisine özel avantaj ve dezavantajı bulunmaktadır. Doktorunuz size bu konular hakkında bilgi verecek ve sizin hayat tarzınıza, kullanış biçiminize, dişlerinizin sağlık durumuna göre en uygun olacak dolgu tipini belirtecektir. Amalgam ve kompozit dolguların avantajları ve dezavantajları maddeler halinde sıralanmıştır.

 • Amalgam dolgular, maliyeti düşük seviyede olan dolgulardır. Metal alaşımı olmaları sebebi ile oldukça kuvvetlidir.

 • Kompozit dolgular ise amalgam dolgulara oranla biraz daha maliyeti yüksektir fakat, kompozit dolgular, diş renginde olduğu için daha estetik durur.

 • Amalgam dolgunun dezavantajı ise, dişleri ömür boyu koruyamaması ve zaman içinde diş hassasiyeti yaratabilmesidir.

 • Kompozit dolgular, dişleri sıcak ve soğuk nüfuzuna karşı korur, Diş hassasiyetine sebep olmaz.

 • Kompozit dolguların dezavantajı ise amalgam dolgulara oranla daha maliyetli olmasıdır.

 • Kompozit dolgular katmanlar halinde uygulanır ve her katman sonrasında özel bir yerleştirme, sabitleştirme işlemi uygulanır. Bu şekilde dişin çürük olan kısımları içeriden dışarıya doğru desteklenir ve dişler, çatlamalara, kırılmalara karşı güçlendirilir.

 • Diş Dolguları Zaman İçinde Aşınır mı?

  Diş dolguları, çiğneme eyleminin gerçekleştirilmesi ile uzun yıllar içinde bir derece aşınmaktadır. Bazen de üst kısımdaki yüzey noktalar aşınarak dökülme yaşanabilir. Bu gibi durumlarda çözüm doktora başvurmaktır. Yapılacak olan muayene sonrasında aşınan dolgular, tamamlanabilir veya dolgu maddesi yenilenebilir. Bu yenileme işlemi, dolgu maddesinin oyulup alınması ve aynı yere yeni dolgu maddesi yerleştirilmesi ile yapılır.

  Diş Dolgusu İçin Yaş Sınırı Var mıdır?

  Diş dolgusu uygulaması için herhangi bir yaş sınırı yoktur. Çürükler her yaştan bireyin yaşayabileceği bir diş problemidir. Bu problemin çözümü ise çok ciddi riskler bulundurmayan aşamalardan oluşmaktadır. Bununla birlikte diş dolgusu için bir yaş sınırı yoktur.

  Diş Dolgusu Hamile Kadınlara Yapılabilir mi?

  Diş dolgusu hamile kadınlara da yapılabilir. Tedbiri elden bırakmama amacı ile bazı önlemler alınarak. Bu önlemlerin başında anne adayının gebelik takvimi gelir. Yani anne adayının gebeliği süresince belli bir zaman aralığında dolgu işlemi yapılabilir. Bu aralık ise gebeliğin ilk 4. ayı ve 7. ayıdır. Bu neden ile ilk 3 ayda bebeğin hayati organları oluşmaya başlamaktadır. Yedinci aydan itibaren ise anne adayının karnı büyür ve müdahaleler rahatlıkla gerçekleştirilemez, anne adayı kendini sıktığı için ağrılar söz konusu olabilmektedir. Bu nedenle anne adayının jinekoloğunun da uygun gördüğü zamanlarda diş dolgusu yapılabilir.

  Hamilelikte Neden Dişler Çürür?

  Kadınlar, gebe kaldıkları zaman, vücut alışmadığı bir tempoya girer ve kendi bünyesinden bir canlıyı daha oluşturup, geliştirmek için çalışır. Bunu yaparken kendi bünyesindeki vitamin, protein, mineral ve hücreleri, yapı taşlarını kullanmaktadır. Bu nedenle annenin diş sağlığı çok iyi değilse, gebelikte bölünen ve diş sağlığı için önemli olan ögeler, anneye yetersiz geldiği için dişler çürür. Bu sebeple gebelikte bebeğin sağlığı ve gelişimi için beslenmeye dikkat edildiği gibi anne adayının kendi sağlığı ve dişleri içinde bilinçli beslenmesi gerekir. Bunun için doğru bir beslenme programı ve bazı vitamin destekleri kullanılabilir.

  Diş Dolgusu Maddeleri Nelerdir?

  Diş dolgularında kullanılan 2 tip dolgu maddesi vardır. Bunlar;


 • Amalgam dolgu

 • Kompozit dolgu

 • Bilgi Almak İçin Formu Doldurun Uzmanlarımız, sorununuzu en hızlı şekilde çözüme ulaştırmak için sizi bekliyor.