Oral Diagnoz ve Dental Radyoloji

Service Details

Oral Diagnoz ve Dental Radyoloji

Oral diagnoz, en basit tanımı ile tanı-teşhis birimidir. Öncelikle genel sağlığınızla ilgili kayıtlar alınır ve dişler, diş etleri, dil, tükürük bezleri, çene kemiği ve çene eklemi bir bütün olarak muayene edilir. Hastanın rahatsızlığı hakkında sorular sorulur, problemler dinlenir. Semptomlar tanımlanır. Sonrasında hastalarımıza, oluşmuş ve oluşabilecek olan problemler hakkında bilgi verilir. Radyografik muayene ise diş hekimliğinin tüm dallarında teşhis, tedavi planlaması, tedavi bitimi ve kontrollerde kullanılan vazgeçilmez bir yöntemdir. Röntgenler, gözle yapılan muayenede fark edilemeyen bölgelerinin görünmesini sağlar. Ağız ve diş sağlığında, tanı ve tedavi için çok önemli bir yer tutan radyolojik tetkiklerdir. Dental radyoloji birimimizde dental tomografi, dijital panoramik, sefalometrik röntgen üniteleri bulunur.

Dental Tomografi

Dental tomografi, X ışını kullanılarak, üç boyutlu görüntü veren ve istenilen bölgenin kesit olarak incelenmesini sağlayan radyolojik teşhis yöntemidir. Dental tomografide, panoramik röntgen filmlerinde görülmeyen kemik ve yumuşak doku detayları kolayca görülür.

Dijital Panoramik Röntgen

Panoramik röntgen tüm dişlerin ve çene kemiğinin daha az ışın alarak birlikte görüntülendiği bir tomografik röntgen çeşididir. Dişlerin, kemik ve diş etlerinin klinikte muayene ile görünmeyen kısımlarını göstermeye yarar. Dijital sistemin kullanılması hem görüntü kalitesini artırır hem de kişinin aldığı radyasyon miktarını minimuma indirir.

Ağız İçi Kamera

Muayene sırasında kullanılan ağız içi kamera, diş etleri, diş çürükleri, dolgu, köprü ve kaplamaların rahatlıkla görülmesini sağlar. Hekim, gerek gördüğünde ağız içi kamera görüntülerini hasta ekranına da yansıtıp, sizinle paylaşır.

Sefalometrik Röntgen

Profilden çekilen kapsamlı kafa filmidir. Sefalometrik röntgen sayesinde çene-diş-kafa kemikleri ve yumuşak doku profili ilişkisi detaylı olarak incelenir. Ortodontik tedaviye başlamadan önce ve tedavi bittikten sonra karşılaştırma yapmak için gerekli olan bir röntgendir. Aynı şekilde çene ameliyatlarının öncesinde ve sonrasında da sefalometrik film çekimi yapılır.

Bilgi Almak İçin Formu Doldurun Uzmanlarımız, sorununuzu en hızlı şekilde çözüme ulaştırmak için sizi bekliyor.