Pedodontist

Service Details

Pedodontist

Çocuk Diş Hekimliği İçinde Verilen Hizmetler Nelerdir?

Çocuk diş hekimliği alanı içinde verilen diş sağlığı hizmetleri;

 • Çocukların dişlerinin ilk dişlerden itibaren kontrol altında tutulması.

 • Ebeveynlere diş çizelgesi vererek, çocuk dişi sağlığının gerekli takibi yapılması.

 • İlk diş muayenesi.

 • Geçici dişler döneminde ağız içinin sağlığından emin olup kalıcı dişler için sağlıklı zemin ve ortam hazırlanması.

 • Dişlere flor uygulaması.

 • Çocuklara gerekli diş ve ağız bakımı eğitimleri.

 • Çürük tedavileri.

 • Çocuklar için dişlerin korunması ve çocuklarda yaşanan diş sorunlarının çözülebilmesi için sağlık hizmeti veren diş sağlığı bölümüdür. Bu branşa pedodonti denmektedir.

  İlk Diş Muayenesi

  İlk diş muayenesi, bebeklerde ortaya çıkan ilk dişlerin muayene edilmesi ve ağız, diş sağlığının kontrol edilmesidir. Bu muayene sürecinde dişler hakkında bir sağlık tespiti yapılmaktadır ve çıkan dişe bakılarak çıkacak olan dişlerin sağlık durumu tahmin edilmektedir. Bu karara göre diş sağlığını tehdit edecek bir durum gerçekleşirse gerekli müdahaleler ile ağız içi yeni çıkacak olan dişlere hazır hale getirilir ve dişlerin sağlıklı çıkması için gerekli önlemler alınır.

  İlk Diş Muayenesi İçin Hazırlık Süreci

  İlk diş muayenesi için ufak bir hazırlık süreci gerekmektedir. Bu hazırlık süreci psikolojik anlamda hazırlıktır. Bu süreçte en büyük rol ebeveynlerindir. Bebeğiniz ilk dişini çıkardığı dönemde (doğumdan sonraki 5 – 9 ay içinde) ilk diş muayenesine gelinmesi gerekmektedir. İlk diş muayenesine gelmeden önce mutlaka çocuğunuzla iyi iletişim kurmalı ve her zamanki gibi bir günde olduğunuz gibi davranmanız gerekmektedir. Dişçiye gelmeden önce bebeğinize “Korkma acımayacak, korkacak bir şey yok geçecek” gibi cümleler kurmamanız gerekmektedir. Çünkü çocuklar ebeveynler gibi konuşamasa da bilinçaltı bu kelimeleri ve cümleleri algılar ve bebeğin aklında kötü ve korku gibi düşünceler oluşturur. Bu nedenle muayeneye gelecek olan bebeğe sakin davranışlar sergilemelisiniz. Ön hazırlık aşaması bu ve bunun gibi önlemleri kapsamaktadır.

  “Çocuk Dişlerine Flor” Uygulaması Nedir?

  Flor uygulaması, dişleri koruma amacı ile uygulanan bir uygulamadır. Doğa ortamında bulunan bir mineral çeşidi olan flor, dişlere uygun şekil ve dozda sürülerek uygulanır. Bu uygulama ile dişler bakterilere, çürüğe ve sararmalara karşı korunur. Uygulama acı vermez ve fırça ile uygulanır.

  Çocuk Dişleri İçin Çürük Muayenesi

  Çocuklarda çıkan dişler taze dişlerdir. Yeni oluşan ve yeni çıkan dişler savunmasızdır bundan dolayı dış etkilerden çabuk etkilenir. Çocuk dişleri bu nedenden dolayı çürümeye dayalıdır. Çocukların aşırı şeker tüketmesi ve benzeri zararlı yiyecekleri tüketmeleri çürüklere yol açar. Yapılan muayene ile çürükler tespit edilir. Kaç adet çürük diş olduğu, çürümeye meyilli olan dişlerin hangileri olduğu gibi tespitler yapılır. Çürük dişler için diş dolgusu işlemi yapılmaktadır. Dişler için lokal anestezi uygulanmaktadır. Lokal anesteziden sonra dişler aletler yardımı ile oyulur ve gerekli temizleme işlemi yapılır. Bu temizlemelerden sonra dişler özel dolgu maddeleri ile doldurulur. Doldurma ise kompozit ya da amalgam dolgular ile yapılır. Amalgam dolgu metal alaşımlardan oluşur. Kompozit dolgu ise diş rengindeki dolgudur.

  Çocukların Dişçi Fobisi Nasıl Yenilmelidir?

  Dişçi korkusu insanların çoğunda bulunmaktadır. Bu kazanım çocuk yaşlarda başlar. Çünkü gereken ilk muayenesi her zaman geciktirilir veya yapılmaz. Aksatılan diş muayeneleri biberon çürüğü ve aşırı şeker tüketimine bağlı olarak oluşan çürüklere zemin hazırlamış olur. Bu evreden sonra çocukların dişi çürüdüğü için ve daha önce diş doktoruna gitmediği için dişçiden daha çok korkmuş olur. Bunun sebebi ağız bölgesinin hassas olması ve dişçilerin kullandığı diş aletleridir. Bu nedenle ilk diş muayenesi, çocuğunuzun bebeklik döneminde olsa da dişçiye getirilmeli ve bebeğin zihninde o ortam düzgün ve korkulacak bir yer olmayan bir ortam olarak alt zemin hazırlanmalıdır. Bu aşamada aileye büyük bir rol düşmektedir. Bebeği çok şımartmadan, olağan bir muayene olarak diş muayenesi anlatılmalıdır. Bu seviyede Doktorun da bebeğe, çocuğa karşı yaklaşımı da oldukça önemlidir. Bu nedenle çocukların dişçi randevularında randevu saati gelmeden çocuk ve aile ile ön tanışma ve çocuğun ortama alışması için vakit geçirme aşamaları yüksek seviyede önem taşımaktadır. Bunlara ek olarak dişçi koltuğuna oturan ve rahat duran çocuk, doktoru ile yalnız bırakılmalı ve aile bireyleri kendi korkularını çocuğa yansıtmamalıdır.

  Çocuklara Diş ve Ağız Bakımı Eğitimleri Nasıl Verilir?

  Diş ve ağız bakımı bir insanın kişisel bakımı ve sağlığı için yüksek önem taşımaktadır. Bu nedenle dişler ve ağız içi için bakım uygulamak çocuk yaşlarda edinilen bir alışkanlıktır. Bu nedenle çocuklara bu kazanımın yaptırılması gerekmektedir. Bu eğitimde doktor ve anne, babalar iletişim içinde olmalı ve beraber bir eğitim, takip süreci yürütmelidir. Öncelikle çocuğun dişçisine alışması ve alıştığı dişçi ile dişlerini kontrol altında tutması önemlidir. Çünkü çocuklar alışkanlıklarının değişmesinden hoşlanmazlar ve sevdikleri, güvendikleri dişçinin değişmesi onları bu konuya karşı huysuzlaştırabilir. Bu aşamanın en önemli ögelerinden biri de budur. Öncelikle çocuğun diş doktoru tarafından dişlerin kendisi için ne kadar önemli olduğu somut ve mantıklı temeller ile anlatılmalıdır. Çünkü çocuklar somut ve soyut temelleri olan şeyleri daha güvenli bulmaktadır. Dişlerin önemini kavrayan çocuk diş ve ağız bakımı yapmak konusunda daha istekli hale gelir. Bu bilinç oluştuktan sonra aile ve diş doktoru tarafından hediye edilecek olan bir diş fırçası ve macun ile de çocuk bu kazanım için daha istekli olur ve doktor tarafından dişlerin nasıl fırçalanması gerektiği uygulamalı olarak eğlenceli bir şekilde anlatılır. Ardından ebeveynlere düşen görev ise doktorun oluşturduğu diş bakımı bilinci ebeveynler tarafından evde devam ettirilmesi gerekir.

  Bilgi Almak İçin Formu Doldurun Uzmanlarımız, sorununuzu en hızlı şekilde çözüme ulaştırmak için sizi bekliyor.