Kulak Estetiği

Service Details

Kulak Estetiği

Kulakta doğuştan ya da daha sonradan oluşmuş, birçok değişik şekil bozuklukları görülmektedir. En çok karşılaştığımız kepçe kulaktır. Kepçe kulakta kulağın kafatası ile yaptığı açının normalden fazla olması bu görüntüyü oluşturmaktadır. Bu sebepten dolayı kulak öne çıkık gözükür.

Bu soruna açının geniş olmasının yanı sıra kulağın iç kısmındaki kıvrımlarının yokluğu da eşlik edebilmektedir. Operasyonda amaç kulağın kafa ile yaptığı açıyı normal hale getirmek ve aynı zamanda bu kıvrımları tekrar oluşturabilmektir.

Hastane ortamında çocuklarda genel anesteziyle, erişkinlerde ise lokal anesteziyle yapılmaktadır. Operasyon yaklaşık 1-1,5 saat kadar sürebilir. Kesi kulağın arkasından yapılmaktadır. Kulak kıkırdaklarının olması gereken kıvrımları ve açıyı düzeltmek için kalıcı dikişler atılmaktadır.

Kepçe kulak operasyonu sonrası hasta aynı gün yaşantısına dönebilir. Kulağın 3 gün boyunca bandajlı kalması gerekmektedir. Ameliyat sonrası oluşan ödem ve şişlik 2-3 hafta gibi kısa bir süre içinde düzelir. Kulağın son şeklini alması yaklaşık olarak 2 ay sürebilir.

Kepçe kulak ameliyatında kesi kulağın arkasından yapıldığı için iz bulunmaz. Kepçe kulak probleminde kulağın kafa ile yaptığı açı olması gerekenden daha fazla olabilir. Bu kulağı dışarıya doğru açılmış göstermektedir, ve ayrıca kulağın üst kısmında olması gereken kıvrımlar gelişmemiştir ve kulak dümdüz gözükmektedir.

Kulak estetiğinde, ameliyat için kullanılan birçok yöntem bulunmaktadır. Ve hepsinde de amaç aynıdır. Bazı tekniklerde tam kulak arkasından bir kesi yapılırken, bazı tekniklerde kesi olmadan iple estetik yapılırken, diğer yöntemlerde kulak önünden kesiler tercih edilmektedir.

Bütün yöntemlerin avantajları ve dezavantajları bulunmaktadır. Hastaların çoğu ameliyat günü hastanede kalmadan hayatlarına kaldıkları yerden devam edebilirler. 2-4 gün sonra pansumanlar açılır, kişi banyo yapabilir. Bazı hastaların operasyondan sonra tenisçi bandı ya da saç bandı takmaları gerekmektedir.

İple Kulak Estetiğinin kulak arkasında bir kesinin izin olmaması, pansumana gerek kalmaması, hastanın birkaç saat içinde normal hayatına geri dönebilmesi büyük avantajdır.

Bazı deformitelerde kulak arkasında açılan birkaç delik ve buralardan geçirilen iplikler yardımıyla kulağı şekillendirmek mümkün olacaktır. İşlem kısa süre içinde tamamlanmaktadır. Sonrasında küçük pansumanlarla bu delikler kapatılır. Kanama olmaz, cilt kesilmediği için dikiş gerektirmez.

Bilgi Almak İçin Formu Doldurun Uzmanlarımız, sorununuzu en hızlı şekilde çözüme ulaştırmak için sizi bekliyor.