Jinekomasti

Service Details

Jinekomasti

Jinekomasti; erkekte meme (göğüs) büyümesi demektir. Herhangi bir sağlık tehlikesi bulunmamaktadır.Jinekomasti sıklıkla sosyal ve psikolojik sorunlara sebebiyet vermektedir.

Jinekomasti sporla veya rejimle düzelmesi zor bir problemdir.

Üç ana tipi vardır: glandüler, mikst tip ve lipomatöz tiplerdir. Glandüler tipte büyümeyi gerçek meme dokusu sağlamaktadır. Lipomatöz tipte ise yağ dokusu artışı oluşturmaktadır. Mikst (karışık) durumda ise hem bir meme dokusu artışı olması, hem de yağ dokusunda artış bulunmasıdır.

Cerrahi tedavi yöntemi olarak liposuction yani yağ alma ve meme bezinin çıkarılma yöntemleri en uygun müdahalelerdir. Bu tedavi yöntemleri memenin muayene bulgularına göre değişkenlik gösterebilmektedir. Meme dokusunda fazla miktarda yağ dokusu mevcut hastalarda liposuction yöntemi ile iyi neticeler alınmaktadır. Yağ dokusu fazlalığı ile birlikte meme bezi fazlalığı olan hastalarda ise liposuction ile birlikte meme dokusunun çıkarılması gerekmektedir.

Jinekomasti ameliyatı yöntemleri arasında endoskopik cerrahi yöntem, lazer liposuction yöntemleri de son dönemde revaçta olan yöntemlerden. Her ameliyat sonrasında hasta 2 gün sonra işe başlayabilmektedir. Günlük hayatına rahatlıkla devam edebilir. Göğüslerinde büyüme şikâyeti ile NeoClinic merkezimize başvuran kişilerde ayrıntılı bir hikaye alıp muayene yapmaktayız.

Muayeneden sonra göğüslerin bir ultrasonografik incelemesi ve altta yatan bir patoloji olduğu düşünülüyor ise buna yönelik kan tetkikleri ve görüntüleme yöntemleri tercih edilerek durum netleştirilir. Ancak vakaların çoğu sebebin belli olmadığı jinekomasti olması nedeniyle ultrasonografi ve operasyona yönelik kan tetkikleri dışında herhangi bir tetkike gerek kalmamaktadır.

Operasyon sonrası hastanede kalma kişinin ve doktorumuzun tercihine göre değişebilmektedir. Hemen eve gönderebildiğimiz gibi 1 gece hastanede kalan kişiler de olmaktadır. Tabi ki ilk bir hafta içinde hafif morluklar ve biraz şişlik olabileceğini hatırlatalım. Operasyon sonrası 3. veya 4. günde sizi kontrole çağırmaktayız ve pansumanlarınızı yapmaktayız.

3-4 hafta süresince verdiğimiz korseyi kullanmanızı şiddetle öneriyoruz. Sauna ve buhar, solaryum, yüzme, barfiks gibi egzersizlerden 4 hafta süreyle uzak durmanızı önerilir. Sonucun tam olarak ortaya çıkması için yaklaşık 3-6 aylık bir süreç gerekmektedir, bu dönemde tüm ödemler inecek, deri kendini toparlayacak ve göğüsleriniz normal bir erkek memesi görüntüsüne ulaşacaktır.

Bilgi Almak İçin Formu Doldurun Uzmanlarımız, sorununuzu en hızlı şekilde çözüme ulaştırmak için sizi bekliyor.