Protez Dişler

Service Details

Protez Dişler

Sabit Protez Dişler

Kısmi diş eksikliklerinde veya tek bir dişteki ileri madde kaybında uygulan protezlerdir. Kişinin, diş eksikliği, konuşma ve estetik açıdan görüntü bozukluğuna yol açan dişlerini tamamlar. Bu tür protezlerde kişinin çiğneme kuvvetini kaldırabilecek dirence sahip olması ve estetik olarak, diğer diş yapıları ile benzerlik göstermesi hedeflenir. Eksik dişlerin giderilmemesi ağız ve diş sağlığını bozmaktadır. Her bir diş, bir diğerini tamamlayacak şekilde tasarlanmaktadır. Bir diş kaybedildiğinde, diğer dişler kayıp dişin oluşturduğu boşluğa doğru zaman içinde hareket eder veya eğilim gösterirler. Karşı çenedeki diş de boşluğa doğru uzar. Bu alışılmadık diş hareketleri, hem dişte hem de dişetinde gerilimlere yol açar. Bütün bunlara ilaveten, dişeti ve kemik dokularda tahribat meydana gelir. Doğal diş temasları bozulduğu için, dolayısıyla fizyolojik temizlik de engellendiğinden, dişler çürümeye eğilimli hale gelirler.

 • SABİT PROTEZ DİŞ
 • HAREKETLİ PROTEZ DİŞ
 • Tek Kronlar (Kaplamalar)

  Estetik görünüm açısından güzel görünmeyen hasarlı, kırılmış, incelmiş ya da renk bozukluğu olan dişleri tekrar eski haline getirmek, sağlamlaştırmak, estetik güzelliğini tekrar kazandırmak için yapılan kaplamaya verilen addır. Kronlar, dişte küçültme işlemini takiben alınan ölçüyle, metal destekli porselen veya tam seramiklerden (zirkonyum, empress) elde edilmektedir. Tedavinin süresi yaklaşık 3 seanstır.

  Diş Üstü Sabit Protez Diş (Köprüler)

  Diş eksikliklerinin giderilmesinde komşu dişlerden sıklıkla yararlanılmaktadır. Bu amaçla, sağlam komşu dişlerin küçültülmesi işlemi gerekmektedir. Boşluğu dolduracak olan yapay diş, doğal dişin üstüne hazırlanan kronlara sabitlenir. Küçültme işlemini takiben ağızdan alınan ölçüyle metal destekli porselen veya tam seramiklerden köprü elde edilir. Uyum, estetik, yükseklik gibi kontrolleri yapıldıktan sonra dişlerin üzerine yapıştırılarak ağızda sabit olarak kalır. Uygulama yaklaşık 4 seans sürmektedir.

  İmplant Üstü Sabit Protez Diş

  Diş üstü köprü protezleri yapımı kısa süren, kolay ve ekonomik bir çözüm olsa da yandaki komşu dişlerin küçültülmesini gerektirmektedir. İmplant tedavisinde ise komşu dişlerde herhangi bir işleme gerek duymaksızın tedavi uygulanır. Yapımı daha uzun sürmesine rağmen tedavi çok daha uzun ömürlüdür, komşu dişlerin ve diş etlerinin sağlığı etkilenmez. İmplant üstü protezler, zirkonyum bağlantı parçaları ve alt yapıları kullandığında doğala çok yakın, mükemmel estetik sonuçlar vermektedir. İmplant üstü sabit protezler, hareketli protez kullanımını gerektiren çok sayıda diş eksikliğinde ve hatta tam dişsiz durumlarda da yapılabilmektedir. Kliniğimizde, ağız içi ve radyografik muayeneler sonucu yapılan planlama ile hastanın çiğneme fonksiyonun oldukça azaldığı, tutuculuk ve estetik problemlerin görülebildiği hareketli protezleri kullanma mecburiyeti ortadan kalkmaktadır.

  HAREKETLİ PROTEZLER

  Parsiyel (Bölümlü/Modern) Protezler

  Çok sayıda diş eksikliğinin olduğu ve sabit protezlerin yapılamadığı durumlarda yapılan protezlerdir. Hasta tarafından takılıp çıkarılabilen bu protezler dişlerden ve dişsiz boşluktaki yumuşak dokudan destek alarak, konuşma, çiğneme fonksiyonlarını yerine getirilmesini sağlar. Bu protezler hareketli protez olarak nitelendirilse de doğru yapılan protezlerde tutuculuk oldukça iyidir. Protezin ana yapısında metal bulunmakta ve ince yapıda olmaktadır. Bu da uyumu en üst seviyeye çıkararak hastada kullanım kolaylaştırır. Dişlerden alınan destek, protezde ki kroşeler (kancalar) vasıtasıyla olmaktadır. Bu sebeple ön dişlerden destek alınmasının gerektiği durumlarda estetiği sağlamak zor olabilir. Tedavi süreci yaklaşık 6 seanstır (2 hafta).

  Hassas Bağlantılı (Çıtçıtlı) Protez Dişler

  Hassas bağlantılı protezlerde modern protezlerde dişlerden destek almak için kullanılan kroşe sistemi ortadan kaldırılmıştır. Bağlantı, protezin içinde kaldığı için ön diş desteğinde estetik kolaylıkla sağlanmaktadır. Aynı zamanda modern protezlere göre hassas bağlantıların tutuculuğu daha yüksek olduğundan protezdeki hareket yok denecek kadar azdır. Hassas bağlantılı protezlerde bağlantı protezin içinde kaldığından, bağlantıyı sağlamak için destek alınacak dişlerin kaplanması gerekmektedir. Tedavi süreci yaklaşık 3 haftadır. Detaylı bilgi için kliniğimize başvurabilirsiniz.

  Total (Tam) Protez Dişler

  Alt/üst çenede veya her ikisinde de hiç dişin bulunmadığı durumda yapılan protezlerdir. Sadece kalan yumuşak dokudan destek alındığı için sabit protezlerde ki çiğneme ve konuşma gibi fonksiyonların konforunu vermemektedir. Ancak doğru alınan ölçü ve kayıtlarla yapılan bir tam protez oldukça iyi fonksiyon görülmektedir. Özellikle üst çenede tutuculuk başarısı oldukça yüksektir. Protez takıldıktan sonra zaman içinde dil, dudak, yanak ve protez altında kalan mukozanın adapte olmaları ile hasta protezini rahatlıkla kullanabilir hale gelir.

  İmplant Üstü Hareketli Protez Diş

  İmplant üstü hareketli protezler, tam dişsizlik durumlarında kullanılan total protezlere çok iyi bir yardımcı protezdir. Alt ve üst çenelere doğru bir planlama ile yerleştirilmiş implantlardan destek alınarak yapılan bu tam protezlerde yüksek düzeyde tutuculuk sağlandığı gibi özellikle üst çenede protez hacmi ciddi oranda azaltılabilmektedir. Protezin damak kısmına kadar ilerleme zorunluluğu ortadan kalkar.

  Bilgi Almak İçin Formu Doldurun Uzmanlarımız, sorununuzu en hızlı şekilde çözüme ulaştırmak için sizi bekliyor.